Jak zweryfikować swoją zdolność kredytową?

Dzięki zdolności kredytowej możemy zweryfikować, jak dużo pieniędzy jesteśmy w stanie pożyczyć od banku. Należałoby posiadać wiedzę w tym temacie, nie tylko wówczas, kiedy planujemy zakup nieruchomości. Zobaczmy, jakim sposobem ekspresowo wolno sprawdzić swoją zdolność kredytową i w jaki sposób poprawić swoją sytuację.

Czym jest zdolność kredytowa?
Z zaciągnięciem debetu wiąże się konieczność spłaty. Nieraz jest to poważne zobowiązanie, które towarzyszy nam przez sporo lat. Przepisy polskiego prawa również podchodzą do tego tematu bardzo restrykcyjnie, poprzez nakładanie na banki i inne instytucje finansowe, a także ich kontrahentów, wiele obowiązków. Ich zadaniem jest utrzymanie wypłacalności, a także możliwość regularnego dokonywania spłaty.
Zdolność kredytową jesteśmy w stanie określić jako zdolność do spłaty kredytu i wszelkich kosztów, jakie z niego wynikają, a które zostały wskazane w umowie. Obszerne znaczenie ma nie jedynie kwota spłaty, lecz także terminowe dokonywanie opłat.

W jakich sytuacjach bank sprawdza zdolność kredytową?
Instytucje finansowe sprawdzają zdolność kredytową zawsze wtenczas, kiedy chcemy otrzymać kredyt. Bez względu, czy będzie to kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy, ratalny, czy chociażby karta kredytowa. Istnieją różnice wynikające z tego, jaka jest wielkość sumy kredytu – czy jest ona wyższa, tak jak w wypadku kredytu hipotecznego, lub też mniejsza. W tym drugim przypadku bank bierze pod uwagę tylko podstawowe wiadomości, m.in.: wyciąg z konta, oświadczenie o zarobkach. Tudzież im większa suma, o jaką się ubiegamy, tym większe są wymagania banku. Zatrudniony banku ma prawo pytać o takie zagadnienia jak: formę zatrudnienia, wielkość dochodów oraz majątku własnego, czas zatrudnienia, miesięczne koszty na utrzymanie, inne obowiązki finansowe oraz kredyty, ilość ludzi w gospodarstwie domowym. Najczęściej wiąże się to z przedstawieniem instytucji wielu dokumentów, co z kolei wydłuża kompletny proces.

Jak sprawić swoją zdolność kredytową?
Przed wizytą w banku, prawidłowo jest stosownie się przygotować. Jednym z kroków, jakie możemy zrealizować, jest samodzielne sprawdzenie zdolności kredytowej. Możliwe to jest to naturalnie dzięki kalkulatorom internetowym, takim jak kalkulator finansowy. Dzięki temu w kilku prostych krokach jesteśmy w stanie uczynić, jakiego kredytu może nam udzielić rzeczowy bank.

Jak można podnieść własną zdolność kredytową?
Czasami nasza zdolność kredytowa nie jest wystarczająca, żeby zdobyć niezbędne nam środki, np. na kupno mieszkania. Na szczęście istnieje parę sposobów, które warto wypróbować, żeby trochę poprawić swoją sytuację.
Jednym ze sposobów jest złożenie wniosku o kredyt hipoteczny razem ze współmałżonkiem, o ile pomiędzy małżonkami występuje rozdzielność majątkowa. Warto także posiadać jak najogromniejszy wkład własny, gdyż to zdecydowanie zwiększa możliwości na dostanie korzystnego kredytu. Dłuższy okres kredytu kojarzy się z niższymi ratami – przyzwoicie jest wziąć to pod szczególną uwagę, bo może to podnieść należącą do nas zdolność kredytową. W wypadku, gdy posiadamy pozostałe zadłużenia, wolno złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny. Jeśli mamy pozostałe zobowiązania i zadłużenia, przyzwoicie jest ubiegać się o kredyt konsolidacyjny. Poprawnie jest wiedzieć, że bank bierze pod uwagę nie tylko stałe, comiesięczne dochody, lecz także akcesoryjne wynagrodzenia, np. w postaci premii, wobec tego powinniśmy o nich wskazać w zaświadczeniu.