Jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Zgon bliskiej osoby jest zawsze wydarzeniem niesłychanie skomplikowanym oraz połączonym z nieprzyjemnymi emocjami. Wszystko staje się jeszcze trudniejsze wówczas, kiedy do zgonu dochodzi poza Polską. Zdecydowana większość osób decyduje się wówczas na sprowadzenie ciała do Polski. Nie ma w takim razie nic niepokojącego w tym, iż pojawiają się pytania dotyczące tego, jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy.

Jakim środkiem przewozu mogą być przewiezione zwłoki?

Obowiązujące aktualnie przepisy zezwalają na przewożenie zwłok przeróżnymi środkami przewozu. W zależności od miejsca zgonu stosuje się więc:
samolot;
statek;
kolej;
auto.
Należałoby pamiętać, że środek transportu w wielu przypadkach wpływa na koszt, jaki trzeba w związku z transportem zwłok ponieść. Zdarza się jednakże, że tańsza alternatywa nie wkracza w grę. Jeżeli w grę wkracza transport zwłok z Niemiec, problem nie jest zbyt kolosalny. Bliska odległość powoduje, iż nie ma potrzeby korzystania z samolotu. Można postawić na klasyczny wóz pogrzebowy, co zezwala znacznie zredukować koszty.

Co jest potrzebne do otrzymania zgody na sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Żeby sprowadzenie zwłok z zagranicy było możliwe, trzeba dopełnić paru formalności. Zgodę musi przede wszystkim wydać starosta. Musi to być urzędnik, który jest właściwy z uwagi na miejsce, w którym zwłoki mają być pogrzebane. Do wydania zgody przez starostę dochodzi po porozumieniu z inspektorem sanitarnym. Niezbędne jest też zaświadczenie wystawione przez polskiego konsula. Wolno je uzyskać dopiero w owym czasie, kiedy konsulowi zostanie zademonstrowane pozwolenie umożliwiające sprowadzenie zwłok do Polski.
Należy pamiętać, że zarówno pozwolenia, jak również poświadczenia są wydawane wtedy, kiedy zawnioskują o nie osoby upoważnione. Zalicza się do nich:
małżonka osoby zmarłej;
zstępnych;
wstępnych.
O zaświadczenia mogą ubiegać się także krewni boczni do czwartego szczebla pokrewieństwa, a także powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia. Dopuszcza się też wystąpienie osoby obcej, które dobrowolnie obliguje się do organizacji pogrzebu na terenie Polski.
Jeśli zgon zaszedł w związku z niektórymi schorzeniami zakaźnymi – na przykład cholerą, dżumą lub wścieklizną – dokumenty mogą zostać wydane dopiero po upływie dwóch lat od zgonu. W takim wypadku zwłoki będzie można sprowadzić do Polski dopiero po upływie dwóch lat.

Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się sprowadzaniem zwłok z zagranicy?

Niezależnie od tego, czy w grę wchodzi transport zwłok z Niemiec, czy innego kraju, trafnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy doświadczonej firmy zaświadczające usługi w tym zakresie. Pomoże ona w dopełnieniu wszystkich formalności, przejrzyście wskaże, jakie dokumenty wypada zdobyć, żeby sprowadzenie zwłok było dopuszczalne. W wypadku transportu samochodowego zadba o pojazd spełniające wszelkie obowiązujące wymogi. To naturalnie dzięki temu sprowadzenie zwłok z zagranicy odbędzie się bez niepotrzebnych kłopotów. To perfekcyjny sposób na to, żeby nie potęgować stresu, jaki oraz tak pojawia się z związku ze śmiercią bliskiej osoby.