Imprezy integracyjne w mieście

Czym jest tak naprawdę integracja?

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie trzeba swoją uwagę przekierować na ludzi. Oni stanowią większość tego procesu. Sytuacje w których uczestniczymy na co dzień programują indywidualne schematy działania. Ludzie, których mamy w swoim otoczeniu są nam przeważnie obcy. Wszystko znajduje się w otoczce introwertyzmu. Zadaniem imprezy integracyjnej będzie wyrwanie się z tego schematu. Zburzenie niewidzialnego muru, który jest między ludźmi postawiony. Stworzyć niewidzialną nić, która tych ludzi złączy. Aby to wszystko nabrało całości i nie było ujęte w sztywnych ramach, proces ten warto umieścić w jakiś niecodziennych atrakcjach. Spowoduje to wiele pozytywnych aspektów. Głównym punktem jest oczywiście zapoznanie między ludźmi. Procesy budowana relacji podczas imprez integracyjnych są o wiele prostsze, ponieważ uczestnicy nie stawiają sobie za główny i jedyny cel poznawania drugiego człowieka. Poznawanie innych jest wypadkową podczas uczestnictwa w atrakcjach. Lecz patrząc na inne korzyści dostrzeżemy w pierwszej kolejności ogólną poprawę samopoczucia. Każdy z nas jest inny i każdy ma swoje potrzeby i oczekiwania, wynika to z odmienności. Więc znajdą się osoby dla których integracja z ludźmi nie będzie na takim samym poziomie jak np. z naturą. Nie potrzebne jest zmuszanie ludzi, aby się mieli na siłę integrować. Każdy z nas zna siebie i wie czego potrzebuje, co lubi a czego nie. Warto więc mieć to na uwadze. Stworzenie takiego programu, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie będzie strzałem w dziesiątkę. Dostęp do różnych atrakcji podczas integracji daje możliwość uczestnikowi zadecydowania czy chce on wyjść ze swojej strefy komfortu i spróbować czegoś nowego. Jeśli zaryzykuje jest szansa na odkrycie siebie na nowo, jeśli nie podejmie się tego wariantu to nic złego. Trzeba być gotowym na otwarcie się na siebie i innych, ale tylko w tedy, gdy sami tego chcemy.
Czy miasto jest dobrym miejscem na integracje?
Oczywiście! Wariant rozgrywki w mieście daje wiele możliwości. Odkrywa w nas, jacy jesteśmy – czy mamy odwagę zapuścić się w miejską dżunglę, wziąć odpowiedzialność za swoje decyzje. Uaktywniamy cechy, które skrywamy na co dzień lub po prostu nie korzystamy z nich. Miasto kryje w sobie wiele ciekawych miejsc, zakamarków. Część z nich obdarzona jest wieloma historiami i legendami. Warto czasami oderwać głowę od obowiązków, wyjść z pracy i zrobić coś innego. Poznać nowe miejsca lub odkryć je na nowo. Według naukowców, bardzo zdrowym zachowaniem jest spacerowanie w miejscach, których nie znamy lub tylko kojarzymy. Jest to trening dla naszego mózgu. Przykładowo- codziennie jeździmy do pracy tym samym autobusem, mijamy te same budynki, wysiadamy na tym samym przystanku. Wszytko jest strasznie monotonne. Prostym rozwiązaniem jest wyjście z autobusu np. dwa przystanki wcześniej i się przejść pieszo. Można zaryzykować i pójść o krok dalej i zacząć chodzić równoległymi ulicami, zacząć odkrywać swoje otoczenie na nowo. Poza korzyścią dla naszego mózgu trzeba też uwagę na to, że przy takim krótkim spacerze dotlenimy się, będziemy bardziej energiczni, gotowi do działania. Na podstawie tego przykładu można wyciągnąć parę wniosków. Organizacja imprez w mieście da możliwość odkrycia swojego otoczenia na nowo, naładuje ich pozytywną energia, zaktywizuje uczestników. Dodanie aspektu integracji jest kolejnym pozytywnym punktem podczas imprezy. Często uczestnicy są z różnych części miast czy innych miast. Daje to możliwość wymiany doświadczeń między uczestnikami.

Czy istnieją korzyści z uczestnictwa w imprezach integracyjnych w mieście?
W naszej opinii organizacja tego typu imprez w przestrzeni miejskiej ma wiele zalet. Wszystko tak naprawdę zależy od organizatora i co zawrze on w swoim programie. Niemniej jednak jesteśmy w stanie samodzielnie nakreślić korzyści płynące z uczestnictwa w imprezie integracyjnej w mieście. Możliwość poznania ludzi, którymi się otaczamy może sprawić ogromną satysfakcji. Lecz patrząc na inne zalety wyłonimy: poznawanie nowych miejsc, ćwiczenie orientacji w terenie, praca w grupie, uaktywnienie wyobraźni oraz myślenia przestrzennego, wyjście z rutyny dnia codziennego.

Więcej na everal.pl/imprezy-integracyjne/